czwartek 16 maja, 2024

Chór Razzle Dazzle reprezentuje Gdynię w metropolitalnym przedsięwzięciu.

Już w najbliższy poniedziałek 20 maja 2024 Chór Razzle Dazzle wystąpi w oratorium Gloria Johna Ruttera w ramach jubileuszowego

20. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat.

Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat w Sopocie (20-26 maja 2024) świętuje Jubileusz 20-lecia.  To dziesiątki wydarzeń festiwalowych, setki uczestników z całego świata, kilometrowa Parada Chórów trasą słynnego Monciaka, warsztaty chóralne oraz rozmaite happeningi. Festiwal od lat gromadzi chórzystów z różnych zakątków świata, a na widowni tysiące miłośników muzyki chóralnej.  

Razzle Dazzle Choir jest jednym z laureatów Złotego Dyplomu, wyśpiewanego w 2022 roku w kategorii pop i jazz. W tym roku powróci na festiwalową scenę jako gość pierwszego jubileuszowego koncertu, który odbędzie się już 20 maja 2024 r. o godz. 19:30 w sopockim kościele „Gwiazda Morza” (ul. Taduesza Kościuszki 19, Sopot). Usłyszymy „Glorię” Johna Ruttera, dzieło na głosy mieszane, instrumenty dęte blaszane, perkusję i organy. Imponujący aparat wykonawczy – połączone trzy chóry z Trójmiasta (80 osób): Razzle Dazzle Choir, Chór Festiwalowy SANS Mundus Cantat z Sopotu oraz Chór Mieszany II Wydziału Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz skład instrumentalny (4 trąbki, 2 puzony sopranowe, jeden basowy, trąba, organy i perkusja) – wykona to monumentalne dzieło. Wybór utworu nie jest przypadkowy, opisywany przez krytyków muzycznych jako „wzniosły, nabożny i radosny”, w znakomity sposób podkreśli wyjątkowość tej edycji Festiwalu.

Nad przygotowaniem artystów czuwali: Zuzanna Popiołkiewicz, Beata Wróblewska, Karol Kisiel, Zichao Liu. Muzyków podczas koncertu poprowadzi Dyrektor muzyczny Festiwalu prof. Marcin Tomczak.

Jubileuszowa  edycja festiwalu Mundus Cantat została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Marszałka Województwa Pomorskiego, Pana Mieczysława Struka, Rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Pana prof. Ryszarda Minkiewicza oraz Prezydentkę Miasta Sopotu, panią Magdalenę Czarzyńską-Jachim.

20. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat rozpocznie się w poniedziałek 20 maja i potrwa do niedzieli 26 maja. Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej festiwalu.

Chór Razzle Dazzle, którego nazwa symbolizuje blask i urok, jest wiodącą siłą na polskiej scenie chóralnej. Z ponad 60 urzekającymi koncertami w centrum kulturalnym Trójmiasta, pozostawili również swoje piętno w prestiżowych programach telewizyjnych, takich jak Sopot Hit Festival , Project Lady oraz Mam talent.

Pełna zaszczytów kolekcja trofeów zespołu lśni złotem, obejmując zwycięstwa na międzynarodowych konkursach chóralnych Mundus Cantat w Sopocie w 2022 roku oraz w Indonezji w 2020 roku. W zeszłym roku Chór zadebiutował albumem studyjnym.

Zespół Razzle Dazzle działa pod skrzydłami Fundacji Śpiewaj!, uhonorowanej prestiżową nagrodą dla NGO w Gdyni w 2022 roku. Dyrygentką zespołu jest Zuzanna ZZ POP Popiołkiewicz. 

Miasto Gdynia wspiera działalność Chóru Razzle Dazzle.

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/1789684481506848?ref=newsfeed