czwartek 20 października, 2022

Pozwólcie zabrać się w niesamowitą muzyczną podróż!

Jeśli zastanawiacie się jak zaplanować sobie jesienny, niedzielny wieczór , to spieszymy z gotową, wystrzałową propozycją.

Norweski Chór Sjøbodkoret wraz z Chórem „Razzle Dazzle” mają przyjemność zaprosić Was na wyjątkowy koncert: „Norway & Poland. Let’s Sing Together!”.

Wspólnie zawitamy do Hollywood, poczujemy razem mroźny powiew znad norweskich fiordów , by za chwilę ogrzać się pod gorącym słońcem Afryki.

Podczas koncertu usłyszycie znane i lubiane utwory z repertuaru obu chórów: „Here Comes The Sun” zespołu The Beatles, „Sleep” Erica Whitacre, oskarowe „Shallow” znane z filmu „Narodziny gwiazdy”, zaśpiewane przez Bradleya Coopera i Lady Gaga, a także „A Little Jazz Mass” skomponowane przez Boba Chilcotta.

Koncert odbędzie się w niedzielę 23 października o godz. 19:00 w kościele św. Józefa przy ul. Elżbietańskiej 9/10 w Gdańsku.

Wstęp wolny.

 

[ENG]

We would like to invite you to a concert of two choirs: the Sjøbodkoret from Tønsberg (Norway) and the „Razzle Dazzle” Choir from Tricity (Poland).

October 23rd at 19:00 in St. Josephs church, Oblackie Centrum Kultury, ul. Elżbietańska 9/10.

Admission free.

 

Chór Sjøbodkoret jest świeckim chórem mieszanym pochodzącym z Tønsberg w Norwegii. Chór działa pod kierownictwem dyrygenta Andreasa Stensholt, a zarządowi przewodniczy Per Tvetene.

Historia chóru sięga 1991 roku. Po trzydziestu jeden latach istnienia liczba chórzystów wynosi 50 osób! Celem chóru jest bycie widzialnym i przede wszystkim słyszalnym na kulturalnej scenie Norwegii.

Przez wszystkie lata działalności zespół wypracował wszechstronny i różnorodny repertuar dzięki współpracy z wieloma partnerami. Jednym z największych ostatnich osiągnięć Chóru było 6 pełnych występów z musicalem „Jesus Christ Superstar” we współpracy z zespołem Stokke Big Band oraz solistami.

Andreas Stensholt jest czwartym dyrygentem Sjøbodkoret (od 2017 roku). Ponadto prowadzi chór „Kor Kanel” i grupę wokalną „Let Go” oraz uczy różnych przedmiotów muzycznych, w tym dyrygentury w Greveskogen High School w Tønsberg. Andreas posiada tytuł mgr Dyrygentury i Muzyki Wokalnej Uniwersytetu w Aberdeen (2015) oraz mgr Muzykologii Uniwersytetu w Oslo (2014). Swoje dyrygyncke doświadczenie zdobywał właśnie w Sjøbodkoret, którego był członkiem od 2005 do 2009 roku, wielokrotnie będąc asystentem dyrygenta. Od 2007 roku kierował wieloma chórami.

Chór mieszany „Razzle Dazzle” powstał w 2018 roku i obecnie liczy ponad 40 członków. Od lipca 2019 roku grupa działa pod skrzydłami Fundacji „Śpiewaj!”. To amatorski, kameralny zespół, którego znakiem rozpoznawczym jest światowy repertuar i niecodzienne pomysły zaczerpnięte z edukacji chóralnej z USA i Kanady. Muzykę, jaką śpiewają, doskonale opisuje nazwa ich grupy. Razzle dazzle to wrzawa lub zamieszanie, a samo dazzle znaczy olśniewać. Tak też chcą się prezentować publiczności.

Zespołowi przewodzi dyrygentka Zuzanna Popiołkiewicz – absolwentka dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Marcina Tomczaka i prawa na Uniwersytecie Gdańskim. W 2012 roku jako reprezentantka Polski prowadziła warsztaty muzyki polskiej dla amerykańskiej organizacji Singers of United Lands w 23 stanach USA, Kanadzie, Kenii, Zimbabwe i Zambii. Dyrygowała też chórami Symphony Chorus of New Orleans w Nowym Orleanie czy Nairobi Chamber Choir z Kenii. Asystentką dyrygentki jest Joanna Ślesicka.

Zespół zaśpiewał do tej pory ponad 50 koncertów w najważniejszych ośrodkach kultury w Trójmieście. W maju 2022 zdobył złoto na 18. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej Mundus Cantat w Sopocie w kategorii Spiritual, gospel, jazz (muzyka rozrywkowa). W grudniu 2020 roku otrzymał Złoty medal na 2nd World Virtual Choir Festival w Bandung w Indonezji kategorii Pop and Jazz za wideo do utworu „Barbar’ Ann” zespołu The Beach Boys. Spośród 72 teledysków nadesłanych z całego świata chór został wyróżniony także Nagrodą Specjalną za Best Artistic Visualization. W listopadzie 2019 roku „Razzle Dazzle” wyśpiewał srebro podczas V Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Współczesnej w Gdańsku „Music Everywhere” w kategorii muzyki rozrywkowej, folk i gospel. Dodatkowo w konkurencji „Extra Choir Games” za swoją prezentację otrzymał wyróżnienie za najlepszy kontakt z publicznością. W 2020 roku pierwszy wirtualny teledysk chóru – „Evening Rise” – został wyróżniony prezentacją na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów Narodowego Centrum Kultury, której tematem były kulturalne działania w sieci.