czwartek 22 kwietnia, 2021

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi.
W tym roku hasło przewodnie to “Przywróć naszą Ziemię”.

Światowy Dzień Ziemi

Zła wiadomość jest taka, że nie ma Ziemi B, ale jest również dobra wiadomość – razzlem możemy wszystko.

Jest taki utwór, który w roku 1985 stał się hymnem ludzi jednoczących się w geście pomocy głodującej Etiopii. Dzisiaj może z powodzeniem stanowić hymn ludzi jednoczących się w działaniach, by przywrócić naszą Ziemię. Pewnie już zgadliście, że chodzi o “We are the World”, którego pomysłodawcą był Harry Belafonte, napisali go Michael Jackson i Lionel Richie, a wyprodukowali Quincy Jones i Michael Omartian.

Pamiętajmy, że nasze codzienne małe wybory jak rezygnacja z plastiku, oszczędzanie zasobów czy odpowiedzialna segregacja, mają sens.
To czasami bardzo drobne kroki jak zamiana plastikowej butelki na szklaną, rezygnacja ze słomki do napojów, używanie kubeczka na wodę podczas codziennego mycia zębów, zabranie pięciu śmieci znalezionych na plaży czy w lesie ze sobą.
Jeśli każdą z tych rzeczy zrobi jedna osoba, to może być zbyt mało, ale jeśli kilka tysięcy ludzi, to już bardzo dobry początek.
Potrzebujemy Naszej Ziemi bardziej, niż ona potrzebuje nas, więc działajmy, tu i teraz.

Na zdjęciu – strona z albumu „Ślad człowieka. Zdjęcia satelitarne dokumentujące działalność człowieka” przedstawiająca geometryczną sieć linii przecinających poszycie roślinne w południowym Sudanie. Świadczy to o prowadzonych w tych rejonach poszukiwaniach złóż ropy i gazu ziemnego.