piątek 12 marca, 2021

Dzisiaj jest Dzień Matematyki, w niedzielę czeka nas Dzień Liczby Pi!
Ale co ma wspólnego matematyka z muzyką?

Jest takie powiedzenie, że muzyka jest matematyką.
I to prawda, że dźwięki i muzykę można opisać matematycznie.
Matematycy to niezwykle ciekawi naukowcy. Lubią opisywać otaczający świat za pomocą liczb, wykresów funkcji lub tablic. Dzięki znajdowaniu regularności we wszystkich otaczających procesach i obiektach mogą modelować wygląd białek przed ich zobaczeniem na obrazie krystalograficznym, albo zamodelować procesy finansowe, albo opracować strategię w grze w szachy. Muzyka również leży w spektrum ich zainteresowań!

 

 

 

 

 

Starożytni Grecy uważali muzykę za sztukę wywodzącą się z matematyki. Analogie i związki między tymi dwoma dziedzinami zostały dostrzeżone przez wielu wybitnych filozofów, matematyków jak i muzyków. Pitagoras zaczął badać muzykę za pomocą narzędzi matematycznych już w VI w. p.n.e. Sprawdzał on odległości między dźwiękami (czyli interwały) używając monochromu, instrumentu posiadającego jedną strunę.
Opisywanie muzyki za pomocą liczb trwa nieustannie i pozwala nam zrozumieć mechanizmy nią rządzące.
Wielu muzyków XX wieku inspirowało się matematyką. Iannis Xenakis, kompozytor greckiego pochodzenia, bazował na tak złożonych zagadnieniach matematycznych jak procesy stochastyczne, teoria zbiorów czy teoria gier.

 

 

 

 

 

Nie będziemy wam tu już pisać o logarytmach, pierwiastkach z dwunastu, permutacjach i częstotliwościach dźwięków. Warto jednak wiedzieć, że w tym cudownym pełnym emocji i uczuć spontanie jakim jest muzyka, zawiera się matematyczna dokładność i dyscyplina.
Obie te dziedziny łączą się dostarczając nam niezwykłych emocji.

Wszystkim Matematykom życzymy dziś wielu muzycznych doznań i inspiracji!