niedziela 6 grudnia, 2020

Złoty medal i nagroda specjalna dla Chóru “Razzle Dazzle” z Gdyni na 2nd World Virtual Choir Festival w Bandung w Indonezji. Chór wystąpił w utworze “Barbar’ Ann” grupy The Beach Boys jako jeden z 62 zespołów z całego świata i jedyny chór z Polski.

Złoty medal w kategorii Pop & Jazz i nagroda specjalna za najlepszą artystyczną wizualizację dla Chóru “Razzle Dazzle” z Gdyni na 2. Światowym Festiwalu Wirtualnych Chórów w Bandung w Indonezji (1-6 grudnia 2020). Chór wystąpił w utworze “Barbar’ Ann” grupy The Beach Boys jako jeden z 62 zespołów z całego świata i jedyny chór z Polski.

 

To dla nas wielki sukces, a do tego o zasięgu międzynarodowym! Jesteśmy ogromnie szczęśliwi.

 

 

 

 

 

 

Do konkursu zgłosiliśmy się z utworem „Barbar’ Ann” The Beach Boys w aranżacji na 4-głos i solo. Zaśpiewaliśmy w formie wirtualnego chóru. Muzycznej warstwie towarzyszą animacje oraz niecodzienny widok – wykonujemy swoje partie… na leżąco jak plażowicze! Utworem przypominającym beztroskie wakacyjne chwile, chcieliśmy dać chwilę wytchnienia i nadzieję na lepsze jutro.

 

 

 

 

 

 

 

Nagranie zostało docenione przez międzynarodowe jury i światową społeczność chóralną otrzymując dwie nagrody – złoty medal w kategorii Pop & Jazz z 83,40 punktami oraz nagrodę specjalną za “Best Artistic Visualization”. The video’s idea is just great, particularly to set each singer’s face on an old television. Listening to a Rock ‘n roll music is always entertaining (Pomysł na wideo jest po prostu świetny, szczególnie przedstawienie twarzy każdego chórzysty na starym telewizorze. Słuchanie rock’n’rolla zawsze dostarcza rozrywki) – to jedna z wypowiedzi jurora 2nd World Virtual Choir Festival. Wielokrotnie powtarzano w komentarzach pod video i podczas prezentacji konkursowej, że teledysk jest wyjątkowy, zaskakujący i daje odbiorcom ogromną radość.

 

Nagrody na festiwalu niezmiernie cieszą, szczególnie w trudnym czasie pandemii, stanowiąc dla nas motywację i potwierdzając sens zmagań chóralnej pracy online – mówi Zuzanna Popiołkiewicz, dyrygent Chóru “Razzle Dazzle”. Mimo lockdownu nie przerwaliśmy naszej działalności nawet na chwilę, aby utrzymać zainteresowanie członków chóru i odbiorców. Cały czas odbywamy lekcje online i grupowe rozśpiewania na platformie ZOOM. Nagranie utworu “Barbar’ Ann” i wzięcie udziału w Światowym Festiwalu to zwieńczenie kolejnego już trudnego sezonu artystycznego. Wszystkie nasze plany koncertowe i festiwalowe musieliśmy odłożyć na lepsze czasy, więc WVCF2 w Indonezji stał się dla nas ogromną pociechą i wielką przygodą. Radość z sukcesu i aż dwóch wyróżnień jest bezgraniczna, to wzmacnia zespół i dodaje skrzydeł.

 

“Barbar’ Ann” w wykonaniu “Razzle Dazzle” Choir wyróżnia się stylizacją video na lata 60. oraz silnym akcentem lokalnym – akcja rozpoczyna się na gdyńskiej plaży. Zainspirowani luzem i dystansem zespołu The Beach Boys – najpopularniejszego boysbandu w USA, królami muzyki surferskiej, zdecydowaliśmy się na kilka nietypowych zabiegów. Widzów zaskoczy fakt, że Chór nie nagrywał swoich partii na siedząco czy stojąco przed komputerem. Aby wyróżnić się spośród kilkudziesięciu propozycji teledysków nadesłanych na konkurs w Indonezji, wykonaliśmy utwór leżąc na ręcznikach jak plażowicze. Część ujęć zrealizowana jest w telewizorach – to forma mająca przewrotnie nawiązywać do zdalnej formy wykonywania wszelkich aktywności w dobie pandemii. Zdalnie spotykamy się z rodziną, zdalnie zwiedzamy muzea, zdalnie pracujemy i zdalnie też plażujemy.

 

Za postprodukcję, specjalnie stworzoną na potrzeby projektu animację i montaż wideo odpowiedzialny był Rafał Pankowski (architekt, bas w Chórze “Razzle Dazzle”) i to zwłaszcza jego praca została wyróżniona nagrodą specjalną na WVCF2.

Realizator nagrania Mikołaj Wasilewski (reżyser dźwięku, tenor w Chórze “Razzle Dazzle”) w procesie postprodukcji postawił na naturalne brzmienie chórzystów. Szczególnym wyzwaniem dla chórzystów było zaśpiewanie swojej partii na leżąco. A jednak istnieje wiele wokalistek jazzowych jak np. Stina Nordenstam, które właśnie tak nagrywały całe płyty.

 

Teledysk “Barbar’Ann” został dofinansowany przez Miasto Gdynia.

 

The 2nd World Virtual Choir Festival w Bandung w Indonezji został zorganizowany przez Bandung Choral Society (Stowarzyszenie Chórów w Bandung), aby śpiewacy i dyrygenci mogli być aktywni i nawiązywali relacje z wokalistami z całego świata nawet podczas pandemii. W II edycji konkursu wzięły udział 62 chóry z całego świata występując w 72 teledyskach. Chór “Razzle Dazzle” był jedynym chórem z Polski. Nadesłane teledyski oceniało międzynarodowe Jury, w skład którego weszli dyrygenci z Włoch, Wielkiej Brytanii, USA, Malezji, Indonezji i Filipin. Wydarzenie zostało rewelacyjnie zorganizowane i poprowadzone. Przez cały pierwszy tydzień grudnia, oprócz konkursu chórów i solistów w kilkunastu kategoriach, odbyły się także Friendship Concert i warsztaty dla uczestników.

 

Więcej o utwozre i nagraniu tu: