wtorek 20 października, 2020

Głównym celem Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jest umożliwienie wymiany doświadczeń lokalnych liderów kultury związanych z realizowanymi projektami kulturalnymi, aktywizującymi społeczności lokalne w całej Polsce.

Wydarzenie odbywa się co roku pod innym hasłem przewodnim. Tegoroczne hasło brzmi: „Animacja w sieci”. Kluczowym punktem programu jest prezentacja dobrych praktyk wybranych przez niezależną komisję oceniającą. Istotna była wartość merytoryczna projektu, czyli aspekt tworzenia i podtrzymywania więzi społecznych, poprzez działania wykorzystujące m.in. medium Internetu oraz edukowania i szerzenia wiedzy.

Liczba zgłoszonych na Giełdę projektów w tym roku znacznie przewyższyła oczekiwania organizatorów, co potwierdziło ogromne zapotrzebowanie na animacyjne działania w środowisku kultury za pośrednictwem m.in. medium Internetu.

W sesji posterowej Giełdy natomiast, zaprezentuje się Fundacja Śpiewaj!, przybliżając swoje działania z czasu lockdownu, opowiadając o projekcie #śpiewajwdomu.

Projekt, w całości realizowany przez Internet, miał na celu animowanie społeczności chórzystów gdyńskiego Chóru „Razzle Dazzle” dzięki przeniesieniu prób i spotkań zespołu do sieci, następnie włączenie śpiewających przyjaciół zespołu (m.in. z USA, Boliwii i Indii) do realizowanego nagrania w  formie wirtualnego chóru, a finalnie do dostarczenia szerokiemu gronu odbiorców efektu pracy – nagrania utworu „Evening Rise” – promującego sztukę chóralną oraz niosącego przesłanie, że w  trudnym momencie pandemii jesteśmy osobno, ale tak naprawdę możemy śpiewać razem i wspierać się wzajemnie.

Utwór można obejrzeć na kanale YouTube Chóru „Razzle Dazzle”: „Evening Rise”.

Jest to dla obu gdyńskich fundacji ogromne wyróżnienie, sukces o wymiarze ogólnopolskim, dlatego też pragniemy przekazać naszą z niego radość gdyńskiemu Wydziałowi Kultury. 

Projekt #śpiewajwdomu Chóru „Razzle Dazzle” i Fundacji „Śpiewaj!” został zaprezentowany na sesji posterowej podczas X Ogólnopolskiej Giełdy Projektów obecnym na wydarzeniu animatorom i uczestnikom – na żywo oraz uczestnikom online – na platformie internetowej (formuła hybrydowa wydarzenia).

Opowiedzieliśmy ponad 70 uczestnikom Giełdy obecnym w Forcie Sokolnickiego w Warszawie oraz wielu uczestnikom online o naszym działaniu w czasie pandemii, dzieląc się dobrą praktyką, którą udało nam się wypracować w trudnym czasie lockdownu. Zainteresowanie wyjątkowym i innowacyjnym sposobem działania chóru w sieci było ogromne! Opowiedzieliśmy jak organizować próby w internecie, jak kontynuować naukę śpiewu i przede wszystkim jak utrzymać relacje i nie pozwolić utracić zbudowanych już więzi. Wiele pytań dotyczyło także technicznych kwestii nagrania i montowania utworu, który w formie wirtualnego chóru zaistniał w sieci jako podsumowanie i efekt pracy Chóru „Razzle Dazzle” z czasu lockdownu.

Bardzo mile zaskoczył nas fakt, że wiele osób już widziało i słyszało wcześniej nasze nagranie (premiera odbyła się 6 lipca 2020 na kanale YouTube Chóru).

Nasze stanowisko na Giełdzie pozwoliło kompleksowo zaprezentować projekt – przygotowaliśmy wielkoformatowy poster z najważniejszymi informacjami o akcji #śpiewajwdomu (przesyłam w załączeniu), na wolnostojącym ekranie wyświetlany był teledysk, a uczestnicy Giełdy online w dedykowanym naszemu projektowi „pokoju” także mogli obejrzeć poster i wiele dodatkowych materiałów – foto i video – a także zadawali nam pytania na czacie i oglądali krótkie relacje live wysyłane prosto z Fortu Sokolnickiego.

Cieszyliśmy się również dużym zainteresowaniem mediów. Informacja o Chórze i projekcie #śpiewajwdomu zagościła na antenie Radia Gdańsk oraz na antenie Polskiego Radia Program 3.

W filmie podsumowującym X OGP realizowanym przez NCK, który powstanie w najbliższym czasie, także usłyszą i zobaczą Państwo naszą wypowiedź, jako wybrany przykład spośród prezentowanych projektów.

Właśnie otrzymaliśmy mail od organizatorów Giełdy, w którym oprócz podziękowań od Narodowego Centrum Kultury, możemy przeczytać o dobiegających z wielu stron informacjach o dużym sukcesie mimo niesprzyjającej sytuacji zewnętrznej i rewelacyjnym przygotowaniu prezentacji.

Dodam jeszcze, że udało nam się nawiązać nowe przyjaźnie i poznać wielu fantastycznych animatorów. Wiemy na pewno, że zaowocuje to wspólnymi działaniami i zainspirowało nas do podjęcia kolejnych wyzwań.

Tymczasem, już tak z życia Chóru, właśnie realizujemy nagrania do kolejnego przedsięwzięcia w sieci 🙂

W wyniku doświadczeń zdobytych podczas pierwszego lockdownu, mamy wiedzę i gotowość do realizacji kolejnego nagrania w formie wirtualnego chóru, które prześlemy na konkurs chórów online – 2nd BCS – WORLD VIRTUAL CHOIR FESTIVAL – INDONESIA. 

Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie finansowe Chóru i umożliwienie nam zrealizowania tego marzenia (jesteśmy w trakcie podpisywania umowy). 

Traktujemy to jako kontynuację artystycznej działalności Chóru w Internecie, bo ze względu na pandemię nie możemy pojechać na festiwal chóralny w realu.